RC Plachetnice

 

IOM (International One Metre)

Marblehead

TEN RATER CLASS (10R)

Dokumenty pro
RC Plachetnice IOM 

Rogoznica 2011 – zahájení nové soutežní sezóny RC plachetnic

Zakončení  loňské sezony RC plachetnic třídy IOM proběhlo v Šibeniku, který je od Rogoznice vzdálen pouhých 32 km. Tedy nedaleko. člunNa rozdíl od konce roku a počasí u nás je tady tentokrát docela příjemných 15 stupňů.

V sobotu ráno v 9 hodin nastupujeme na regatu kolem poloostrova. Celá trať je prý dlouhá 3,5NM což je po našem 6,3 km. Docela síla. Nastupujeme tedy k závodu do neznáma. Je rozdělen do 3 etap. První a třetí je shodná, pouze změna směru. Druhá část je kolem celého poloostrova oběma směry. První třetina závodu končí nedobře pro RC plachetnici  CZE 34, která  si chytla kýlem jakýsi hadr a loď sotva dojela do cíle, ještě že ke konci zesílil vítr, takže nebyla nutná pomoc hlídkujících člunů. Vysoká škola jachtingu pak byla část druhé etapy, kde díky tomu jak foukalo zde bylo jakési závětří plné turbulencí a záleželo na každém závodníkovi jak se s tím vypořádal. Zde byly ve výhodě domácí, protože znali dobře místní podmínky.

Po dojetí do cíle regaty kolem ostrova následovala přestávka na přípravu lodí a trati pro klasickou regatu. Regaty se účastní celkem 31 lodí z 5ti zemí. Jasná je přesila domácích, ale jsou tu kromě nás i lodě maďarské, italské a slovinské. Jednoznačně mezi typy převažuje RC plachetnice Pikanto.

Jezdí tady systémem start, dvě bóje na stoupání a na druhé straně průjezdná brána s možností výběru trasy proti větru a to celé dvakrát.  Vzhledem k počtu  jsou závodníci rozděleni do dvou skupin.Za celé sobotní odpoledne   se podařilo odjet 6 kompletních jízd. Po počátečním ladění lodi se podařilo CZE 34 zajet několik skvělých umístění  v elitní A skupině a dokonce porazit úřadujícího mistra světa a Evropy. Na to, že absolvoval s Pikantem teprve 3. závod, je to obdivuhodný výkon.

RC plachetniceNeděle  pro nás nebyla tak úspěšná. CZE 34 nakonec skončil na krásném desátém místě.. Přestože by se mohlo zdát, že se jedná o relativní neúspěch, opak je pravdou. Podařilo se mu nalézt ten správný „chorvatský“ trim pro svoji RC plachetnici tak, že jeho loď byla lepší než většina místních lodí. Problém však nastal úplně jinde. U nás se jezdí regaty s možností kontaktu s bójí a hodně se to využívá. V regatách ISAFu jsou kontakty zakázány a každý jeden je odměněn trestnou otočkou. Bohužel v rámci soubojů na to CZE 34 zapomněl a v posledních jízdách nasbíral 6 trestných otoček. Znamenalo to naštěstí jen propad v pořadí. Důležité zjištění, protože to potvrzuje kvalitu nastavení lodě. Ostatně i trestné otočky je třeba trénovat, že?

Rovněž porovnání s loděmi maďarských závodníků přineslo pozitivní výsledky. Při posledním měření sil na Liptovské Maře v září loňského roku  byli Maďaři suverény regaty. To už není, alespoň v případě CZE 34, pravda. A i CZE 95 byl schopen je v některých jízdách porazit či jim být alespoň důstojným soupeřem. Účast na těchto, bezesporu velmi kvalitních  závodech znamená zajištění potřebného tréninku před dubnovým mistrovstvím světa, které bude pořádáno na rakouském Pichlingersee. Protože málo platné, tréninkem vše nenahradíš. A do konání mistrovství v blízkém okolí mnoho závodů není. Takže za měsíc ve Splitu.

autor článku - Jareš Ladislav - CZE 95
autor fotografií - Petr Nehera - CZE 34

 

 
Spřátelené stránky RC plachetnice (www.rc-plachetnice.cz)